Škola a zařizování před přijetím

 
 
 
 
Školu nám zajištovala " Pole emploi " jako přípravu jazyka pro zaměstnání.
 
Dali nám tři telefonní čísla na různé školy pro cizince,ale když jsme volali,tak dvě neexistovali a poslední 14dní jen vyzvánělo.
Tak jsme šli znovu na úřad práce a jiná paní nám dala adresu na jednu třídu.
 
Bylo tam volno,ale bohužel jsme zjistili,že je to třída pro analfabety,kde byli arabové a marokánci,kteří se učili psát jen čísla a písmena,takže nic pro nás.
 
Tak nám začal maraton " Pole emploi " a školy v okolních městech,které nám doporučili.
Na telefony téměř nikdo nereagoval,takže jsme vše objížděli.
 
V jedné škole nám řekli,že berou jen ty,co umí mluvit,ale neumí psát a ve dvou dalších chtěli " Carte de séjour " ,což je karta k povolení k pobytu ve Francii.
 
Když jsme na to reagovali, že ČR je v evropské unii a nám tady stačí česká občanka,tak nám bylo řečeno,že tohleto také nechápou,ale je to nové nařízení od začátku roku 2013.
No ale my to nevzdali, dál volali a jezdili po školách.I když kromě těch problémů,které jsem psal výše měli ve školách plné stavy, tak po třech měsících jsme našli třídu,kde nás vzali, i když jenom 2hodiny týdně a nástup byl až měsíc po registraci, ale aspoň něco.
 
Ale pak se stalo,že pár dní předtím,než jsem měl nastoupit,nám volali z jedné školy,kde jsme také byli,ale měli plný stav,jestli máme ještě zájem, že se uvolnilo místo.
 
Tak jsme dojeli do školy a musim říct super a nebylo potřeba ani " Carte de séjour " .